Reklama
stats

Volkswagen Poznań wyprodukował 2,5 miliona samochodów

Volkswagen Poznań wyprodukował 2,5 miliona samochodów

Od 1993 rok zakłady Volkswagen Poznań wyprodukowały już 2,5 miliona pojazdów. Jubileuszowym autem jest czarny VW Caddy z silnikiem 1.4 TSI.

Volkswagen Poznań Sp. z o.o. znana jest przed wszystkim z produkcji modeli Transporter i Caddy, jednak od 1993 roku wytwarzano tam również inne, nie tylko użytkowe pojazdy.

Zobacz też: VW Poznań – 17 810 aut dostawczych w 2015 roku

Reklama

W 1994 roku w fabryce rozpoczął się montaż samochodów Skoda Felicia, których w tamtym roku wyjechało niespełna 800 sztuk. W kolejnych latach w Poznaniu montowano również różne Seata Cordobę, Volkswagena Borę, Polo i Passata, a nawet Audi A6. W 1996 roku Volkswagen Poznań utworzył odlewnię, gdzie do dzisiaj powstają tam komponenty aluminiowe, które następnie montowane są w wielu samochodach różnych marek z koncernu Volkswagen AG.

Przełomowym okresem w historii spółki były lata 2002-2003, kiedy to z linii montażowych zjechała ostatnia Skoda Fabia, a fabryka została przygotowana do produkcji dwóch modeli bazowych – Volkswagena Caddy i Transportera.

Zobacz też: VW Caddy 2.0 TDI 4Motion 110 KM – furgon 4×4 (wideo, zdjęcia)

Znaczna rozbudowa fabryki polegająca m.in. na wybudowaniu nowoczesnej hali lakierni i utworzeniu zakładu zabudów specjalnych, oznaczała nie tylko zwiększenie zatrudnienia, ale również łącznych mocy produkcyjnych z około 40 000 do około 170 000 samochodów rocznie. Dzięki temu 11 grudnia 2007 roku świętowano w fabryce wyprodukowanie milionowego samochodu, którym było Caddy w wersji Maxi Furgon. Obecnie moce produkcyjne fabryki pozwalają na produkcję 720 samochodów na dobę.

Oficjalne przekazanie 2,5-milionowego auta odbyło się w środę 27 lipca 2016 roku.

Właścicielem jubileuszowego egzemplarza, którym okazał się czarny Caddy w wersji Trendline z silnikiem 1.4 TSI, został jest Dominik Pochodyła, przedsiębiorca z Milicza prowadzący sad i tłocznię. Jubileuszowy Volkswagen Caddy wyposażony został w klimatyzację, czujniki parkowania, przyciemnianie szyby w przedziale pasażersko – ładunkowym, podgrzewane fotele oraz łączność Bluetooth.

Źródło zdjęć: Volkswagen

Podziel się: