Reklama

Volkswagen Poznań wyprodukował 2,5 miliona samochodów

Volkswagen Poznań wyprodukował 2,5 miliona samochodów

Od 1993 rok zakłady Volkswagen Poznań wyprodukowały już 2,5 miliona pojazdów. Jubileuszowym autem jest czarny VW Caddy z silnikiem 1.4 TSI.

Volkswagen Poznań Sp. z o.o. znana jest przed wszystkim z produkcji modeli Transporter i Caddy, jednak od 1993 roku wytwarzano tam również inne, nie tylko użytkowe pojazdy.

Zobacz też: VW Poznań – 17 810 aut dostawczych w 2015 roku

Reklama

W 1994 roku w fabryce rozpoczął się montaż samochodów Skoda Felicia, których w tamtym roku wyjechało niespełna 800 sztuk. W kolejnych latach w Poznaniu montowano również różne Seata Cordobę, Volkswagena Borę, Polo i Passata, a nawet Audi A6. W 1996 roku Volkswagen Poznań utworzył odlewnię, gdzie do dzisiaj powstają tam komponenty aluminiowe, które następnie montowane są w wielu samochodach różnych marek z koncernu Volkswagen AG.

Przełomowym okresem w historii spółki były lata 2002-2003, kiedy to z linii montażowych zjechała ostatnia Skoda Fabia, a fabryka została przygotowana do produkcji dwóch modeli bazowych – Volkswagena Caddy i Transportera.

Zobacz też: VW Caddy 2.0 TDI 4Motion 110 KM – furgon 4×4 (wideo, zdjęcia)

Znaczna rozbudowa fabryki polegająca m.in. na wybudowaniu nowoczesnej hali lakierni i utworzeniu zakładu zabudów specjalnych, oznaczała nie tylko zwiększenie zatrudnienia, ale również łącznych mocy produkcyjnych z około 40 000 do około 170 000 samochodów rocznie. Dzięki temu 11 grudnia 2007 roku świętowano w fabryce wyprodukowanie milionowego samochodu, którym było Caddy w wersji Maxi Furgon. Obecnie moce produkcyjne fabryki pozwalają na produkcję 720 samochodów na dobę.

Oficjalne przekazanie 2,5-milionowego auta odbyło się w środę 27 lipca 2016 roku.

Właścicielem jubileuszowego egzemplarza, którym okazał się czarny Caddy w wersji Trendline z silnikiem 1.4 TSI, został jest Dominik Pochodyła, przedsiębiorca z Milicza prowadzący sad i tłocznię. Jubileuszowy Volkswagen Caddy wyposażony został w klimatyzację, czujniki parkowania, przyciemnianie szyby w przedziale pasażersko – ładunkowym, podgrzewane fotele oraz łączność Bluetooth.

Źródło zdjęć: Volkswagen

Podziel się: