W ITD szukają nowych kandydatów na inspektorów. Dałbyś radę?

W ITD szukają nowych kandydatów na inspektorów. Dałbyś radę?

Wojewódzkie Inspektoraty Transportu Drogowego szukają aplikantów do pracy na stanowisku inspektora. Jakie są wymagania i ile można zarobić?

Na początek małe wprowadzenie. Aktualnie inspektorzy transportu drogowego to urzędnicy będący częścią służby cywilnej. Poszczególne inspektoraty rozsiane po całym kraju podlegają wojewodzie, ale trwają prace, aby ITD zostali służbą mundurową zobligowaną m.in. do noszenia broni palnej w trakcie wykonywania czynności.

Teraz poszczególne inspektoraty poszukują głównie aplikantów, którzy finalnie zostaną inspektorami transportu drogowego. Według GITD jest 44 wakatów do wzięcia.

Reklama

Najpierw jednak trzeba złożyć CV oraz list motywacyjny a także kopie dokumentów potwierdzających spełnienie wymagania niezbędnego w zakresie wykształcenia (minimum średnie potwierdzone świadectwem dojrzałości po zdanym egzaminie maturalnym) czy kopię prawa jazdy (minimum kategorii B).

Warto przy okazji dodać, że aplikant musi być obywatelem Polski, powinien móc korzystać z pełni praw publicznych czy mieć ukończone przed egzaminami końcowymi 23 lata (na dzień 1 maja 2025).

Do tego powinien znać ustawy o transporcie drogowym wraz z aktami wykonawczymi, ustawę prawo o ruchu drogowym wraz z aktami wykonawczymi, ustawę o drogach publicznych oraz kodeks postępowania administracyjnego.

Dodatkowymi atutami będzie m.in. prawo jazdy kategorii C czy uprawnienie diagnosty samochodowego a także komunikatywna znajomość języka angielskiego, niemieckiego lub rosyjskiego.

Wybrani aplikanci trafią na półroczny kurs do Radomia

Jeżeli spełnisz wszystkie wymagania, to trafisz na kurs specjalistyczny w Centralnym Ośrodku Szkolenia Inspekcji Transportu Drogowego w Radomiu, który rozpocznie się 4 listopada 2024 roku.

Aplikant będzie tam szkolił się na zajęciach teoretycznych i praktycznych, aby nabyć umiejętności niezbędnych do dalszej pracy już na terenie działania swojego macierzystego inspektoratu.

Uczestnik kursu specjalistycznego, na czas pobytu w COSITD, ma zagwarantowane wyżywienie i zakwaterowanie, materiały szkoleniowe oraz zwrot kosztów dojazdu na rozpoczęcie i zakończenie kursu.

W ramach części praktycznej kursu, aplikant bierze udział w czynnościach kontrolnych z inspektorami Inspekcji Transportu Drogowego. Wtedy aplikant poznaje specyfikę złożonych czynności kontrolnych i zdobywa umiejętność sporządzania dokumentacji pokontrolnej.

Cały półroczny kurs kończy się egzaminem państwowym, który składa się z części teoretycznej i praktycznej.

„Nie no. Tyle to nie”

A ile można zarobić? To zależy. Jak wspomniałem na początku, poszczególne inspektoraty podlegają różnym wojewodom, ale przykładowo Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Białymstoku szukający jednego aplikanta, który finalnie będzie już jako inspektor pracował w oddziale terenowym w Siemiatyczach może liczyć na pełny etat z wynagrodzeniem zasadniczym 4918 zł brutto.

Z kolei Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach ma już 3 miejsca dla aplikantów a ich wynagrodzenie na samym początku to już 5501,53 zł brutto.

Z kolei dodatek za wysługę lat wynieść może od 5 do 20% wynagrodzenia zasadniczego w zależności od udokumentowanego stażu pracy (powyżej 5 lat). Są też nagrody uznaniowe oraz nagrody jubileuszowe a także można liczyć na dofinansowanie do wypoczynku dla siebie i dzieci.

No to jak? Ktoś z Szanownych Czytelników spełnia formalne wymagania? Ja tak, więc mógłbym aplikować. W sumie już podczas zajęć praktycznych na kursie miałbym przyjemność spotkać się niektórymi z Was 😉

Źródło zdjęcia: WITD Olsztyn

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć − cztery =