Reklama

80 nowych inspektorów ITD i kolejne 10 furgonów za 6 mln zł

80 nowych inspektorów ITD i kolejne 10 furgonów za 6 mln zł

Wczoraj odebrano 10 nowych furgonów a do końca 2023 roku 80 nowych inspektorów wstąpi w szeregi ITD po ukończeniu specjalistycznego kursu.

W czwartek 11 maja na terenie zakładów AMZ-Kutno nastąpiło uroczyste przekazanie kolejnych 10 specjalistycznych furgonów na bazie MAN-ów TGE, które trafią do oddziałów terenowych w Krakowie, Radomiu, Katowicach, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Rzeszowie oraz Poznaniu.

Nowe pojazdy służbowe napędzane są przez 2-litrowe silniki wysokoprężne BiTDI o mocy 177 KM a na ich wyposażeniu znalazły się np. kamery endoskopowe, dymomierze, sonometry, przenośne wagi oraz sprzęt do zabezpieczenia miejsca wypadku a nawet torba medyczna pomocna przy udzielaniu pierwszej pomocy.

Reklama

Kolejnych 10 inspekcyjnych MAN-ów TGE trafi do oddziałów ITD w kraju: po 2 sztuki będą wykorzystywać „Krokodyle” z Krakowa, Radomia i Katowic a po 1 sztuce trafi do oddziałów w Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Rzeszowie i Poznaniu.

W autach wydzielono przestrzeń biurową wyposażoną m.in. w laptopy i drukarkę do pracy dla dwóch inspektorów, którzy w tym samym czasie mogą przeprowadzać kontrole, przygotowywać protokoły i przesłuchiwać kierowców.

Warto przy okazji wspomnieć, że zakup 10 nowych furgonów wyposażonych w specjalistyczny sprzęt, to koszt około 6 mln zł, który został zrealizowany w ramach projektu „Wzmocnienie potencjału Inspekcji Transportu Drogowego” współfinansowanego w aż 85% ze środków Unii Europejskiej.

Odebrane wczoraj pojazdy dołączy do 64 furgonów, które zostały przekazane Wojewódzkim Inspektoratom Transportu Drogowego w 2020 roku, kiedy to każdy z16 WITD otrzymał po 4 furgony.

W ramach projektu do wojewódzkich inspektoratów trafi też 16 Mobilnych Jednostek Diagnostycznych – przekazanie ostatnich sztuk ciężarówek ze specjalistyczną zabudową jest już na finiszu a podczas wizyty w Kutnie Alvin Gajadur, Główny Inspektor Transportu Drogowego, podkreślał, że ITD jest jedyną w kraju formacją, która dysponuje tak specjalistycznym sprzętem, umożliwiającym przeprowadzenie kompleksowej kontroli pojazdu w warunkach drogowych.

 Specjalistyczne wyposażenie nowych radiowozów ITD ma służyć do eliminowania z dróg niesprawnych, przeciążonych oraz zatruwających środowisko naturalne pojazdów. 

Podczas uroczystego przekazania nowych inspekcyjnych furgonów na bazie MAN-ów TGE szef GITD podkreślał, że wraz ze wzmocnieniem ITD w postaci nowych sprzętów szeregi jego formacji zasilą kolejni inspektorzy.

 – Z roku na rok zwiększają się kompetencje inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, otrzymujemy nowe zadania, stąd także wzmocnienie, jeśli chodzi o liczbę inspektorów, m.in. w związku z wejściem w życie Pakietu Mobilności. W tym roku prowadzimy 2 nabory na inspektora Inspekcji Transportu Drogowego. Już teraz 80 nowych przyszłych inspektorów będzie szkolonych na naszych kursach specjalistycznych, aby pod koniec roku rozpocząć pracę – mówił w Kutnie Alvin Gajadur.

Główny Inspektor Transportu Drogowego, podkreślił, że obecnie 80 przyszłych inspektorów jest lub będzie szkolonych na kursach specjalistycznych, aby pod koniec roku rozpocząć pracę na polskich drogach.

Źródło zdjęć: GITD

Podziel się:
1

Odpowiedzi

Napisz tu swoją opinię

  1. Teofil

    Chory kraj. Absurd goni absurd.

Komentarze zamknięte.