Reklama
stats

Wielka Brytania: B+E dla posiadaczy prawa jazdy B

Wielka Brytania: B+E dla posiadaczy prawa jazdy B

Jeszcze jesienią 2021 roku Wielka Brytania automatycznie nada uprawnienia B+E dla sporej części posiadaczy prawa jazdy B!

W piątek 10 września na rządowych stronach Zjednoczonego Królestwa pojawił się komunikat, z którego jednoznacznie wynika, że jeszcze w 2021 roku znaczna cześć brytyjskich kierowców znacznie poszerzy swoje uprawnienia.

W skrócie, jeżeli osoby zdały prawo jazdy kategorii B po 1 stycznia 1997 roku automatycznie zyskają uprawnienia na B+E, czyli będą mogły ciągnąć swoim pojazdem przyczepy do 3500 DMC.

Reklama

Zobacz też: Trans Assist – aplikacja z eCMR i nawigacją na ekspresy po EU

Oznacza to, że egzaminy na kategorie B+E zostaną wstrzymane od 20 września 2021 roku. Dotychczas jazda z przyczepą bez dodatkowych uprawnień skutkowała karą w postaci nawet 1000£!

Dotychczas brytyjskie przepisy rozróżniały trzy tonaże pod względem ciągnięcia przyczep, na które pozwalała kategoria B.

Dla kierowców, którzy uzyskali uprawnienia przed 1 stycznia 1997 roku nie zmieni się nic, gdyż ich prawo jazdy pozwala na prowadzenie zestawem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej zestawu (DMCZ) dochodzącej do 8250 kg.

Kierowcy posiadający prawo jazdy z okresu 1 styczeń 1997-18 styczeń 2013 mogli ciągać na „B” przyczepę lekką do 750 kg a graniczną wartością było 4250 kg DMCZ. Ewentualnie przyczepa mogła mieć więcej niż 750 kg, ale nie mogła ona być cięższa od pojazdu ciągnącego – łączny DMCZ nie mógł przekroczyć 3500 kg.

Podziel się: