Zestaw na B+E bez tacho: transport na potrzeby własne i 10 500 zł kary

Zestaw na B+E bez tacho: transport na potrzeby własne i 10 500 zł kary

Zatrzymany przez ITD zestaw na B+E jechał bez wymaganego tachografu. Był to transport na potrzeby własne, ale firmie grozi 10 500 zł kary.

W czwartek 16 marca śląscy „Krokodyle” przeprowadzili wspólne kontrole z inspektorem z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii z Katowic. Wśród sprawdzonych transportów przewożących żywe zwierzęta było Iveco Daily z podpiętą przyczepą.

Zestaw na kategorię B+E wypełniony był klatkami, w których znajdowały się żywe kury, ale kierowca nie okazał wymaganych dokumentów, w tym żadnego dokumentu przewozowego.

Reklama

W związku z tym inspektor ITD wraz z inspektorem z PIW nie mogli od razu ustalić skąd i dokąd wykonywany jest transport. Ponadto prowadzący zestaw mężczyzna nie został również wyposażony w zezwolenie na przewóz zwierząt, brakowało też jego licencji na transport zwierząt, będącej potwierdzeniem posiadanych kwalifikacji opiekuna transportowanych zwierząt.

Dopiero na podstawie dłuższych ustaleń okazało się, że przedsiębiorca transportujący na własne potrzeby zwierzęta oraz jego kierowca posiadają zezwolenie i licencję ma przewóz zwierząt.

Zatrzymane Daily z przyczepą przewoziło w klatkach żywe kury. W trakcie kontroli okazało się, że bus nie posiada tachografu.

Okazało się też, że 3,5-tonowe Daily z podpiętą przyczepą nie zostało wyposażone w obowiązkowy w tym przypadku tachograf.

Ostatecznie kontrola zakończyła się wszczęciem postępowania wobec przedsiębiorcy zagrożone karą 10 500 złotych. Ponadto w kwestii przewozu żywego drobiu warunkowo zezwolono na kontynuowanie przewozu z uwagi na „dobrostan zwierząt”, bowiem kury miały trafić na rozładunek na terenie województwa śląskiego. Niemniej o wynikach kontroli powiadomiony będzie właściwy dla przedsiębiorcy wykonującego transport Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Źródło zdjęć: WITD Katowice

Podziel się:
8

Odpowiedzi

Napisz tu swoją opinię

 1. Xyz

  te wszystkie służby między innymi ITD moim zdaniem nie są dla naszego bezpieczeństwa tylko po to żeby wyciągać pieniądze dla państwa, a przy okazji żeby zatruć życie życie przewoźnikom.

 2. Slawek

  od kiedy na B+E potrzebny jest tachograf ???

 3. Arty

  Od zawsze

  1. Andrzej

   od ubiegłego roku

  2. Rolnik

   Nieprawda bo jeśli jesteś właścicielem auta i masz swoją przyczepę lub wypożyczoną oraz wozisz na potrzeby własne towar, sprzęt to nigdy nie było trzeba tachografu posiadając kategorie B+E

 4. solonaryba

  Idiotyzm goni idiotyzm, wypierdzielić urzędasów!
  To jedyna droga do sensownego państwa.

 5. AM-DRZEJ

  Hej.
  Szybkie pytanie.
  Chcę przewieźć koparkę z PL do DE (tam mamy zamiar wykonać pracę koparką i wrócić).
  B+E jest wystarczające, ale nachodzi mnie myśl czy też muszę mieć tacho i całą papierologię zrobioną typu przewóz rzeczy etc?
  Przejazd jednorazowy
  Dzięki

 6. Tojaa

  Ciekawe czy przy granicy z Ukrainą kontrolują laweciarzy jeżdżą bez ustanku i pewnie bez tacho wożą grube fury im można bez tacho a swoich karać może my w itd mamy ukraińców

Komentarze zamknięte.