Reklama

Zrobił niezły dym na ważeniu. Kierowca busa ukarany mandatami

Zrobił niezły dym na ważeniu. Kierowca busa ukarany mandatami

Wytypowany do sprawdzenia Citroen Jumper zrobił niezły dym na ważeniu. Ostatecznie kierowca busa ukarany został mandatami karnymi.

Przyznam na samym początku, że to ciekawy przypadek, kiedy podczas kontroli wagowej „Krokodyle” sięgnęli po dymomierz. Ale po kolei.

W piątek 29 września inspektorzy ITD z oddziału terenowego w Iławie pełnili służbę w okolicy miejscowości Iława. Wśród wytypowanych pojazdów zatrzymanych do kontroli na drodze wojewódzkiej nr 536 był Citroen Jumper z DMC do 3,5 tony.

Reklama

Jak się okazało należący do polskiego przewoźnika pojazd był przeładowany – realna masa busa z ładunkiem wyniosła 1200 kg ponad dopuszczalną masę całkowitą.

Dopuszczalne wartości zadymienia spalin określone zostały w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury.

W trakcie kontroli inspektorzy zadecydowali również o wykonaniu badania poziomu zadymienia spalin przy pomocy dymomierza.

Wynik badania wykazał, że średnia wartość zadymienia z aż sześciu przeprowadzonych prób wyniosła 1,47 K, gdzie dopuszczalna norma według rozporządzenia wynosi 0,7 K.

Ostatecznie iławscy „Krokodyle” zatrzymali dowód rejestracyjny Jumpera i skierowali busa na dodatkowe badanie techniczne. Ponadto w związku ze stwierdzonymi naruszeniami zakazano dalszej jazdy a kierowca ukarany został mandatami karnymi.

Źródło zdjęć: WITD Olsztyn

Podziel się: