Reklama

Ani jednej kontroli wagowej przez 27 miesięcy – raport NIK o ITD

Ani jednej kontroli wagowej przez 27 miesięcy – raport NIK o ITD

W Kielcach i Rzeszowie nie przeprowadzono ani jednej kontroli wagowej przez 27 miesięcy! Raport NIK o ITD wskazuje też inne zaniechania.

Rozbudowany raport przeprowadzony przez szczecińską delegaturę Najwyższej Izby Kontroli został zatwierdzony w połowie listopada 2020 roku.

Kontrolerzy NIK w przygotowanym 83-stronicowym dokumencie opisują sytuację w 11 polskich miastach (Białystok, Częstochowa, Gdańsk, Jaworzno, Kielce, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Wrocławia oraz kontrola doraźna w Bydgoszczy).

Reklama

Raport NIK-u wskazuje, że większość działań „Krokodyli” prowadzonych jest poza granicami dużych ośrodków miejskich, bo to „prostsze rozwiązanie organizacyjne angażujące mniej inspektorów ITD do osiągnięcia wymaganych wskaźników.

Bardziej „opłaca się” ważyć ciężarówki niż busy do 3,5 tony

Przez 27 miesięcy – od początku 2018 roku do I kwartału 2020 roku – inspektorzy ITD na terytorium całego kraju przeprowadzili łącznie niemal 52 000 kontroli wagowych pojazdów.

Wśród sprawdzonych samochodów połowa z nich to auta do 3,5 tony DMC a druga połowa z DMC powyżej 3,5 tony – z tytułu tego wystawiono mandaty na łączna kwotę ponad 6 milionów złotych.

Zobacz też: Inspektorka ITD wjechała VW T6 w BMW na A4 – dostała pouczenie

Z kolei dla pojazdów z DMC powyżej 3,5 tony nałożono 3212 decyzji administracyjnych na łączna kwotę blisko 18 mln zł.

Podziel się: