Awarie silników w Sprinterach z OM 651 i OM 642

Awarie silników w Sprinterach z OM 651 i OM 642

Wielu użytkowników skarży się na awarie silników w Sprinterach 907 – w OM 651 i OM 642 krzywi się korbowód.

Od pewnego czasu użytkownicy i właściciele Mercedesów Sprinterów 907 informują, że w ich samochodach dochodzi do uszkodzenia jednostek napędowych – chodzi dokładnie o 4-cylindrowe silniki OM 651 oraz 6-cylindrowe OM 642.

Zobacz też: Usterki w nowych Renault Master – klienci skarżą się na ASO

Reklama

Zazwyczaj pojazdy objęte gwarancją producenta trafiają na serwis ASO, gdzie otrzymują w ramach fabrycznej gwarancji producenta nowe jednostki napędowe.

Powodem tych awarii jest wilgoć zbierająca się w chłodnicy powietrza doładowującego, czyli tzw. intercoolera, która zasysana jest do układu dolotowego a potem trafia do komory spalania.

W przypadku silników OM 651 – jak informują sami użytkownicy uszkodzonych pojazdów – wilgoć dostaje się do 2. cylindra, natomiast w OM 642 woda zasysana jest do 6. cylindra.

W konsekwencji dochodzi do skrzywienia korbowodu na tych cylindrach i unieruchomienia jednostki napędowej.

Zazwyczaj do awarii dochodzi przy niższych temperaturach, a korbowód ulegać ma uszkodzeniu przy próbie odpalenia zimnego silnika.

Zobacz też: Silniki OM654 dla Mercedes Sprintera z fabryki w Jaworze

10-paletowy Mercedes Sprinter Roberta Nowaka miał już dwa razy wymieniany silnik OM 651 – w Finlandii trwało to tydzień, a w Polsce przeszło dwa tygodnie.

– Prowadzę firmę transportową, mam 4 busy na międzynarodówce, ale też sam jeżdżę po Europie Sprinterem 316 CDI z 2019 roku. W Finlandii przy przebiegu 140 000 km doszło do awarii, która skończyła się wymianą całego silnika. Powodem był skrzywiony korbowód 2-go cylindra – wyjaśnia Robert Nowak, przewoźnik z Warszawy.

– Po raz drugi doszło do takiej samej awarii w OM 651 przy przebiegu 240 000 km. Powodem był również krzywy korbowód na 2. cylindrze – opowiada Robert Nowak dodając, że dwukrotna wymiana silnika wyłączyła jego busa z pracy na blisko miesiąc.

Podziel się: