Reklama

Ciągnik i naczepa na kategorię B+E: odpowiedź GITD w sprawie DMCZ

Ciągnik i naczepa na kategorię B+E: odpowiedź GITD w sprawie DMCZ

Jakie tonaże są dopuszczalne przy użyciu 3,5-tonowego ciągnika i naczepy na kategorię B+E. GITD odpowiada, jak to jest z DMCZ.

Wielokrotnie wątek kategorii B+E poruszany był przez mnie na łamach dostawczakiem.pl. Przyznam, że przepisy nie są proste i klarowne, zwłaszcza, jeżeli zamiast przyczepy na kategorię B+E pojazd ciągnie naczepę.

Trzeba tutaj jasno zaznaczyć, że 3,5-tonowy ciągnik siodłowy nie ma fizycznie jak przewozić ładunków, bo nie posiada skrzyni ładunkowej czy najazdu do przewozu pojazdów a w miejscu zabudowy znajduje się siodło do sprzęgania zestawu.

Reklama

Zresztą ustawa „Prawo o ruchu drogowym” stanowi, że ciągnik samochodowy to „pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie wyłącznie do ciągnięcia przyczepy; określenie to obejmuje ciągnik siodłowy i ciągnik balastowy”.

Ponadto definicja naczepy w kodeksie drogowym precyzuje, że „naczepa to przyczepa, której część spoczywa na pojeździe silnikowym i obciąża ten pojazd.

Zobacz też: Chcą zlikwidować przelicznik 1.33 dla zestawów na kategorię B+E

Jeżeli zatem mamy 3,5-tonowy ciągnik siodłowy, który wyłącznie jest przeznaczony do ciągnięcia naczepy, to przejdźmy do zasadniczego pytania: Jaka jest maksymalna dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów na kategorię B+E? Czy 7 ton jest granicą czy liczy się też w przypadku ciągnika na 3,5 tony oraz naczepy homologacja producenta i może wynosić np. 8500 kg albo 7490 kg?

Podziel się:
21

Odpowiedzi

Napisz tu swoją opinię

 1. X-ray

  Zestaw B+E 7000kg DMC, a solówki o technicznej DMC 6500 na kat. C, bo jak na B, to trzeba kombinować i wiatr można tylko na pace wozić, żeby nie przeładować – idiotyzm prawny w czystej postaci, z którym nikt nic nie robi. Jak mam B+E, to dlaczego nie mogę prowadzić solówki o DMC do 7000kg? Wedle przepisów, muszę podczepić przyczepę, załadować na nią towar i ciągnąć pustym dostawczakiem typu Mascott, który na pusto waży ok. 3t. Mascott, czy Daily z 3.5t na pace nawet dymka nie puści.

  1. Maxio

   A no choćby dlatego że tu jedziesz busem i masz na to uprawnienia. Solówka to ciężarówka z innym ukladem hamulcowym, często inną skrzynią np ósemką, inną szerokością itd itd.

   1. X-ray

    Nie rozumimy się… Czym konstrukcyjnie różni się ten sam Mascott, czy Daily zarejestrowany na 6.5t od tego samego zarejestrowanego na 3.5t DMC? Niczym, a wedle przepisów na tego 3.5t DMC mogę mniej załadować(jeśli w ogóle cokolwiek), niż na zwykłego Trafica bez ramy, bez bliźniaków i bez sztywnego mostu. Więc dlaczego podpinam przyczepę DMC 3.5t i na B+E jest ok. przy zestawie 7t DMC, a samym Mascott’em o DMC 6.5t, na kategorii B (posiadając B+E) jechać nie mogę? Mascott z 3t ładunku nie ma najmniejszego problemu i prowadzi się o wiele lepiej i ekonomiczniej, niż z wleczoną przyczepą 3.5t DMC, która na pusto waży powyżej tony. Łatwiej jest wlec za sobą 3.5t, niż mieć 3t na pace? O to mi chodzi. Ograniczeniem są tu jedynie durne przepisy, a nie ograniczenia konstrukcyjne pojazdów. Masz na tablicy znamionowej solówki wbite 6.5t DMC? Masz B+E? Pakujesz na solówkę towar do dopuszczalnego DMC pojazdu, gdy jedziesz bez przyczepy lub do dopuszczalnego DMC zestawu, gdy jedziesz z przyczepą i w drogę – tak powinno być. Prosto i logicznie.

  2. Krzyś

   Po co ograniczać ilość pasażerów aut osobowych do 5, skoro sam widziałem jak maluchem w 8 jechali.
   Zezwólmy na jazdę w 20, po co ludzie mają łamać przepisy?

   1. X-ray

    Ograniczanie ładowności przepisami dla pojazdów konstrukcyjnie przystosowanych i homologowanych na wiele wyższe ładowności, to jest blokowanie tylnego rzędu siedzeń w 5-cio osobowym samochodzie osobowym tak, żeby nikt na nie nie mógł wsiąść, bo tak mówi przepis…

 2. Xxx

  Nic nie da ( albo nikt nie zmusi do posiadania) kat c+e bo holownik jest na kat B. A przepis jest nie doprecyzowany bo mówi o przyczepie, nie o naczepie. Co prawda każda naczepa jest przyczepą ale nie każda przyczepa jest naczepą…

 3. Mariusz

  I ta cała bezmyślna banda urzędników, żyje z naszych podatków.

 4. El Padrino

  Hej, no i cała para w gwizdek. przyczepa i naczepa nie to nie są stwierdzenia tożsame 1-1 w kodeksie i o ile wyciąg z regulaminu mówi o tym że przyczepa nie może mieć DMC większego od 3,5t to nie stwierdza tego samego w przypadku naczep. Przepisy nie są precyzyjne w tym temacie i nie zmieni tego indywidualna interpretacja tego czy innego urzędasa tylko stosowna zmiana w kodeksie- tylko kto ma tego dokonać jak trzeba walczyć o stołki itd, zresztą który poseł ma pojęcie o czym tu rozprawiamy.

 5. Edek

  Zastanawia mnie jedno robiąc kategorie T, i jeździsz ciągnikiem rolniczym z dwiema przyczepami o różnej ładowności.To czy nie lepiej było by dawać kategorie E ,już posiadającym kąt B z automatu.

 6. Kermi

  Dla mnie przepisy w Polsce są niedoprecyzowane w Szwajcarii można normalnie takim zestawem jeździć na B+E a jeszcze lepiej jest że na B+E można jechać Dodge RAM z przyczepą 10t jeżeli sa hamulce pneumatyczne to tylko polska wprowadza wiecznie jakieś ograniczenia i opłaty

 7. Gumiś

  Nieprawda. Kat t uprawnia do jazdy tylko ciągnikiem i toż przyczepą lekka! Chcesz ciągać przyczepę większą lub dwie to musisz zrobić e

  1. Traktorzysta

   Bzdury opowiadasz! Kategoria T uprawnia do kierowania traktorem nawet z dwiema przyczepami dwuosiowymi

  2. Janek Kowalski

   Gadasz głupoty,kat.T uprawnienia do jazdy z dwiema przyczepami

 8. Farmer

  To co opisałeś jest możliwe na kat B np c360 + lekka przyczepa = dmc 3,5t. Niektóre zetory (te mniejsze) no i c330 i pochodne. Ponadto kat B uprawia do poruszania się po drodze publicznej sprzętem wolnobieżnym koparko-ładowarka, walec drogowy, kombajn zbożowy…
  Na kat T dwie przyczepy max ład (jak dobrze pamiętam) 24t. No i do takiego ładunku musi być ciągnik z odpowiednim wpisem w dowodzie rej….

 9. Colo

  Zawsze podkreślam, że czasy Nysek i Żuków już minęły a mentalność urzędnicza nie zauważyła tej zmiany. Moja żona jeździ osobówka, która na pusto waży 2,5 t. więc zmiana kat. B na 4,5 t DMC to nanormalniejsza rzecz jaką można zrobić.
  Chyba jest różnica między motoryzacją teraz a 40 lat temu.

  1. Krzyś

   Co ma 2,5t osobówka twojej żony do 4,5tna kat. ,,B”?
   Aż tyle z żoną wszycie, że do 3,5t się nie mieście, czy tyle zakupów w biedronce?
   3,5t w osobówce w zupełności wystarcza.
   Auta osobowe nie ważą więcej niż 3,5t.
   Natomiast jazda 3,5t autem, a 4,5t, czy 7t autem to spora różnica.
   Inne zachowanie podczas prowadzenia, hamowania. Inne zachowanie w czasie silnych wiatrów.
   Jeżeli na kat. ,,B” miałoby być 4,5t, to dlaczego nie 10t, abo 40t?
   Skoro nauczyłeś się jeździć Polonezem, Micrą, czy inną Corsą to i Liazem dasz radę, albo Actrosem.

 10. Krzyś

  Po pierwsze, to na te zestawy ładują po 5t i więcej.
  Po drugie, pracownik jest tańszy, a wymagania są mniejsze.
  Te dwa elementy tworzą tak zwaną nieuczciwą konkurencję na rynku przewoźników.
  Po co zatem kwalifikacje i 3k zł w plecy?
  Pozwólmy na kat. ,,B” jeździć zestawami do 60t.
  Taniej będzie i taniej.
  Bo przecież czym się różni jazda Manem od jazdy Matizem?

 11. konus

  art 2 mowi : z wyłączeniem naczep !

 12. konus

  art62

 13. Spiker

  Głupi artykuł i tyle chcesz jeździć zrób prawojazdy na c i c+e nie ma problemu wtedy.

  1. Xyz

   Istnieje taka grupa ludzi, która nie potrzebuje C lub C+E i zawodu kierowcy, aby na własne potrzeby przewozić sobie ładunki, a nie żeby chować się przed krokodylami po krzakach, do czego zmuszają głupie przepisy właśnie, a krokodylom w to graj… Są busy, które stanowią 6.5tony DMC solo, 7ton DMC w zestawie z przyczepą, więc jaki jest problem w zestawie 7ton DMC na siodle i B+E? Chyba jedyny, to czynnik ludzki w urzędzie. Viatoll i tak przecież idzie dla wszystkiego powyżej 3.5t DMC. Do zestawu 8.5tony DMC, urzędasy mogą się czepiać, bo u nas tego chyba w przepisach nie ma, ale do 7ton, gdzie przepisy jasno definiują DMC zestawu? Kwadratura koła, to specjalność urzędnicza.

Komentarze zamknięte.