Dodatkowy wypis dla nowego busa na międzynarodówkę: LM8 i WPCM

Dodatkowy wypis dla nowego busa na międzynarodówkę: LM8 i WPCM

Co ma zrobić przewoźnik posiadający już licencję, kiedy chce powiększyć flotę o nowego busa? Trzeba złożyć wniosek LM8 i WPCM.

Kilkukrotnie pojawiały się pytania ze strony Czytelników dostawczakiem.pl w sprawie kwestii powiększenia taboru busów realizujących transport międzynarodowy i formalności z tym związanych.

Co zatem należy zrobić, aby w pełni legalnie realizować międzynarodowy zarobkowy transport busem?

Reklama

Zobacz też: Ile licencji i wypisów wydano do 20 maja 2022 – dane GITD

– W przypadku gdy przedsiębiorca posiada już uprawnienia do wykonywania międzynarodowego transportu drogowego rzeczy pojazdami lub zespołami pojazdów o DMC powyżej 2,5 i nieprzekraczajacej 3,5 tony (tj. licencja wspólnotowa oraz zezwolenie krajowe) zaś będzie chciał dodatkowo otrzymać wypisy na kolejne pojazdy – przedsiębiorca musi złożyć druk LM8 (oryginał) wraz z załącznikami – wskazując tylko pojazdy nowo zgłaszane 2,5 – 3,5 tony – informuje Wydział Licencji działający przy Biurze do Spraw Transportu Międzynarodowego GITD.

Oznacza to, że przewoźnik najpierw musi zakupić używanego busa i przerejestrować go już „na siebie” lub ewentualnie wziąć w leasing jedno czy kilka busów i dopiero wtedy powinien starać się o dodatkowy wypis z licencji. Dlaczego? Choćby dlatego, że w załączniku do wniosku LM8 o nazwie WPCM trzeba podać m.in. nr VIN czy nr rejestracyjny konkretnego auta.

Trzeba też pamiętać, że na każdego dodatkowego busa trzeba przedstawić GITD znowu dokumenty potwierdzające posiadanie odpowiedniej zdolności finansowej. A na każdego kolejnego busa (czy to używanego czy prosto z salonu) zabezpieczenie finansowe wynosi 900 euro.

Dodatkowy wypis z licencji na busa – ile to kosztuje?

Opłata za udzielenie kolejnego wypisu z licencji różni się od okresu, na jaki zostanie wydana. I tak wypis z licencji na okres:

  • do 5 lat to koszt 440 zł za każdy wypis na busa
  • powyżej 5 lat do 10 lat to koszt 880 zł za każdy wypis na busa

Wpłaty należy dokonać na konto NBP na rachunek o numerze 05 1010 1010 0079 7913 9130 5000 a w pole adresata trzeba wpisać: Główny Inspektorat Transportu Drogowego, Al. Jerozolimskie 94, 00-807 Warszawa.

Do tego w tytule przelewu trzeba podać numer NIP oraz wpisać, że to opłata za udzielenie wypisu z licencji.

I tutaj mała uwaga: każda wpłata na konto GITD powinna dotyczyć tylko jednego wniosku.

Zobacz też: Zawieszenie pneumatyczne w dostawczaku – na co zwrócić uwagę?

Jeżeli więc po np. 2 miesiącach przewoźnik będzie znowu chciał po raz kolejny powiększyć flotę o jednego czy kilka nowych busów, całą procedurę trzeba wykonać ponownie.

Wniosek z kompletem dokumentów należy dostarczyć osobiście lub przesyłać listem poleconym na adres: GITD – Biuro ds. Transportu Międzynarodowego, Al. Jerozolimskie 94, 00-807 Warszawa. Ewentualnie można skorzystać z przesyłki kurierskiej: GITD obsługuje GLS.

Przerzuty po Europie tylko z wypisem w kabinie busa

Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga: dopóki przewoźnik nie dostanie fizycznie wypisu i nie przekaże go kierowcy, to taki nowy bus w firmie transportowej nie może wykonywać transportu międzynarodowego.

Warto zatem poczekać na wypis, bo w razie kontroli za brak wypisu w pojeździe grozi kara.

– W przypadku niezgłoszenia pojazdu do licencji, tj. naruszenia ujętego pod lp. 1.5 załącznika 3 do ustawy o transporcie drogowym, tzn. niezgłoszenie w formie pisemnej, w postaci papierowej lub elektronicznej, organowi, który udzielił zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencji, zmiany danych, o których mowa odpowiednio w art. 7a i art. 8 ustawy o transporcie drogowym, w wymaganym terminie – za każdą zmianę, na przewoźnika nakładana jest kara pieniężna w wysokości 800 zł – informują przedstawiciele GITD podkreślając jednak, że przewoźnik ma 28 dni od dnia kontroli, aby zgłosić nowy pojazd do wypisu z licencji.

Źródło zdjęcia: Bydgoski Truck Spotter Ł. Gełda

Podziel się:
1

Odpowiedzi

Napisz tu swoją opinię

  1. Andrzej

    Dzień dobry mam małą firmę usługowa mam busa serwisowego i plandekę z kurnikiem od czasu do czasu raz w miesiącu albo zadziej zawożę albo przywożę coś z zagranicy czy ja też muszę mieć te wszystkie pozwolenia?

Komentarze zamknięte.