Reklama
stats

Dostawczaki na prąd lub gaz ziemny wjadą na krakowski Kazimierz

Dostawczaki na prąd lub gaz ziemny wjadą na krakowski Kazimierz

Krakowscy radni chcą wprowadzić strefę czystego transportu w jednej z dzielnic. Czy tylko dostawczaki na prąd lub gaz ziemny wjadą na krakowski Kazimierz?

Od poniedziałku 20 sierpnia rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie wprowadzenia na krakowskim Kazimierzu strefy czystego transportu.

Zobacz też: Mercedes-Benz eVito – pierwsza jazda elektrycznym W447

Reklama

Jeżeli Rada Miasta Krakowa przegłosuje uchwałę o wprowadzeniu takiej strefy, będą do niej mogły wjeżdżać pojazdy wyłącznie z napędem elektrycznym albo zasilane skroplonym (LNG) lub sprężonym (CNG) gazem ziemnym.

Wyłączone z tego obowiązku będą jedynie pojazdy do 3,5 tony DMC należące do mieszkańców strefy, ale też pojazdy policji, straży pożarnej, transportu sanitarnego, ale też auta zarządców dróg czy ITD.

Co prawda, radni chcą pozostawić możliwość zachowania dostaw i umożliwienie wjazdu pojazdom np. obsługi technicznej, ale w godzinach od 9:00 do 12:00 oraz od 15:00 do 16:00, co zdecydowanie utrudni życie kurierom i kierowcom pojazdów dystrybucyjnych.

W przypadku wjazdu do takiej strefy pojazdami dostawczymi z silnikami spalinowymi będą prawdopodobnie pobierane wysokie opłaty.

Zobacz też: Iveco Daily Blue Power – relacja z jazd ekologicznymi dostawczakami

Wprowadzenie takiej strefy umożliwia radom gmin i miast obowiązująca od 22 lutego 2018 roku ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Jeżeli i inne miejscowości zaczną rozważać ograniczenie ruchu pojazdów z napędem spalinowym w centrach swoich miast, to będzie bardzo silny bodziec do rozwoju pojazdów dostawczych zasilanych paliwami alternatywnymi, w tym i tych z napędem elektrycznym.

Podziel się: