Flota elektrycznych vanów w Europie rośnie. Polska wśród liderów

Flota elektrycznych vanów w Europie rośnie. Polska wśród liderów

W całej strukturze nowych dostawczaków, jakie wyjechały na unijne drogi lekkie użytkowe pojazdy z zapłonem iskrowym to 5% całości (w 2021 roku ten udział sięgał 3,8%.

Coraz więcej elektrycznych vanów w Europie. Polska jednym z liderów

Elektryczny silnik w Fordzie E-Transicie napędzającym tylną oś. W minionym roku takie elektryczne furgony dołączyły m.in. do kurierskiej floty InPost czy GLS Poland.

Najciekawsze chyba jednak informacje wśród zebranych przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów dotyczy napędów elektrycznych w dostawczakach. Analitycy ACEA wskazują, że vany z napędem elektrycznym to już 5,3% wszystkich zarejestrowanych w 2022 roku lekkich pojazdów użytkowych do 3,5 tony DMC.

Reklama

Dla porównania w 2021 roku takich eLCV było 3,8% – w liczbach bezwzględnych to wzrost z 47 382 do 67 541 sztuk (wzrost o 42,5%).

Dodając do tego Islandię, Norwegię oraz Szwajcarię z Wielką Brytanią wychodzi już 96 227 elektryków (wzrost 37,6% z 69 944 szt. w 2021 roku).

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że wśród unijnych rynków Polska znajduje się wśród liderów wzrostów rejestracji eLCV – porównując dane z 2021 i 2022 roku nad Wisłą zarejestrowano o 148% więcej takich pojazdów, z 570 do 1415 egzemplarzy.

Porównując wzrosty eLCV Polska jest na 4. pozycji za Cyprem, Chorwacją, Portugalią i ex aequo z Belgią.

Analizując dane ACEA wynika, iż Polska w minionym roku zanotowała 4. najwyższy wynik wzrostu tego typu pojazdów.

Oczywiście, warto bliżej przestudiować grafikę, którą załączam obok, aby wiedzieć, jaka przepaść dzieli nas np. od Francji czy Niemiec (tylko w 2022 roku zarejestrowano tam odpowiednio 17 133 szt. i 18 067 szt. eLCV).

Reasumując, trend dotyczący coraz większej liczby elektrycznych aut dostawczych poruszających się po europejskich drogach (a może bardziej miastach) jest widoczny, bo tylko w 4. krajach zanotowano mniejsze bądź większe spadki rejestracji eLCV.

Źródło zdjęć: dostawczakiem.pl,
Źródło grafiki: ACEA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × dwa =