ITD weźmie się za przeładowane busy!

ITD weźmie się za przeładowane busy!

Powstaje nowa ustawa o ITD, która ma być służbą mundurową. – Będzie też więcej kontroli przeładowanych busów – podkreśla Alvin Gajadhur, p.o. szefa GITD.

Jak wynika z wywiadu, jakiego udzielił portalowi brd24.pl Alvin Gajadhur, pełniący obowiązki Głównego Inspektora Transportu Drogowego, chciałby, aby ITD stało się służbą mundurową, co ułatwi m.in. kontrole w nocy oraz w święta, ale też ujednolici wyposażenie i wynagrodzenia inspektorów w całym kraju.

Nowy projekt ustawy przygotowywany przez Ministerstwo Infrastruktury zakłada również zwiększenie kontroli nad pojazdami dostawczymi o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Jak podkreśla sam Alvin Gajadhur, zdarza się, że taki bus może być przeładowany nawet i o 7 ton, co z jednej strony zagraża bezpieczeństwu na drodze, a z drugiej strony stanowi przejaw nieuczciwej konkurencji na rynku transportowym.

Reklama

Zobacz też: ITD Kraków zatrzymało Iveco Daily przeładowane o 7 ton

Do tego w wywiadzie pojawia się informacja, że ITD zgłosiło już zapotrzebowanie na zakup 16 mobilnych stacji kontroli pojazdów wraz z ciężarówką do jej przewożenia, aby jedno takie urządzenie znajdowało się w każdym województwie.

Obecnie takie mobilne stacje diagnostyki są na wyposażeniu jednostek w Bydgoszczy i we Wrocławiu, ale są bardzo skutecznym narzędziem do eliminowania z dróg busów, ciężarówek i autobusów, których stan techniczny nie pozwala na dalszą jazdę.

Według  p.o. Głównego Inspektora Transportu Drogowego, podczas normalnej kontroli inspektorzy zatrzymują 6-8% dowodów rejestracyjnych, ale przy użyciu mobilnych stacji diagnostycznych odsetek ten wzrasta nawet do 40 procent!

Źródło zdjęcia: GITD

Podziel się: