Reklama
stats

Iveco Daily ważyło ponad 9 ton – ciężarówka na kategorię B

Iveco Daily ważyło ponad 9 ton – ciężarówka na kategorię B

Zatrzymane przez mazowieckich „Krokodyli” Iveco Daily ważyło ponad 9 ton – ciężarówka na kategorię B przewoziła suchy beton.

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Radomiu zatrzymali w środę 26 czerwca Iveco Daily.

Zobacz też: Na autobahnach nie będzie winiet dla zagranicznych busów

Reklama

Zarejestrowany na 3,5 tony bus przewoził suchy beton i po zważeniu okazało się, że jego realna waga przekroczyła ponad 9 ton.

Co typowe, w przypadku takiego znacznego przekroczenia kierowca otrzymał maksymalny 500-złotowy mandat karny oraz otrzymał nakaz rozładowania nadmiaru ładunku.

Inspektorzy czasem w takich sytuacjach zabierają dowód rejestracyjny z powodu podejrzenia uszkodzenia konstrukcji pojazdu.

Jednak w tym wypadku kierowca Iveco mógł ruszyć w dalszą trasę po usunięciu nadmiaru betonu. Oczywiście widoczne na głównym zdjęciu Iveco Daily to seria tzw. Heavy Duty, czyli konstrukcyjnie z większym niż 3,5 tony DMC, ale zarejestrowana tylko na kategorię prawa jazdy kategorii B.

Zobacz też: Przeładowanie busa do 3500 kg – jakie mogą być konsekwencje?

Czasem w komentarzach Czytelnicy piszą, że sprawę przeładowanych busów można by „załatwić” zwiększając dopuszczalną masę całkowitą na kategorię B do 7,5 tony.

Jak widać na powyższym przykładzie zawsze będzie pokusa, żeby wziąć te kilka ton więcej.

I ta zasadza działa też przy przewozach prawdziwymi ciężarówkami – tego samego dnia mazowieccy inspektorzy ITD zatrzymali solówkę z 15-tonowym DMC, która po zważeniu była o 2,5 tony przeładowana…

Źródło zdjęć: GITD

Podziel się: