Reklama

Kierowcy wracający z Czech czy Słowacji bez testów i kwarantanny

Kierowcy wracający z Czech czy Słowacji bez testów i kwarantanny

Kierowcy busów i ciężarówek wracający z Czech czy Słowacji bez testów na COVID-19 i bez obowiązku odbycia kwarantanny.

Od północy w sobotę 27 lutego zaczną obowiązywać nowe obostrzenia dotyczące Polaków lub osób przebywających na stałe w Polsce.

Chodzi o obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu diagnostycznego na SARS-CoV-2.

Reklama

Zobacz też: Kierowcy osobowych busów bezprawnie na kwarantannie

Z obowiązku posiadania testów na COVID-19 zwolnieni zostali wszyscy kierowcy realizujący transport międzynarodowy towarów. Zwolnieni zostali także kierowcy pasażerskich busów do 9 osób.

Test nie może być wykonany później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy – podróżni muszą okazać na żądanie funkcjonariusza Straży Granicznej lub policjanta wynik testu w języku polskim lub w języku angielskim.

Informacja do publicznej wiadomości została przekazana przez polskie służby dopiero po 21:00 w piatek wieczorem, a więc tylko 3 godziny przed wejściem w życie.

Na szczęście z obowiązku przedstawiania jakichkolwiek testów oraz skierowania na kwarantannę zwolnieni zostali m.in. kierowcy wykonujący przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego, w tym transportu kombinowanego, także w celu odbioru odpoczynku na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo innego państwa.

Zobacz też: Trans Assist – aplikacja dla busów “na międzynarodówce”

Wyłączeni z nowych obostrzeń przy przekraczaniu czesko-polskiej oraz słowacko-polskiej granicy zostali także kierowcy wykonujący przewóz drogowy pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony w transporcie drogowym rzeczy oraz niezarobkowym przewozie drogowym rzeczy.

Co ważne wyłączenia dotyczą także kierowców pasażerskich minibusów wykonujący przewóz drogowy pojazdami przeznaczonymi do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą w zarobkowym międzynarodowym transporcie drogowym osób.

Źródło zdjęć: Straż Graniczna, Polícia Slovenskej republiky

Podziel się: