Reklama

Kopia wypisu nie przeszła. Kontrola Renault Master na S5

Kopia wypisu nie przeszła. Kontrola Renault Master na S5

ITD z Leszna wszczęła postępowanie wobec słoweńskiego przewoźnika, którego busa zatrzymano na S5. Poszło o kopię wypisu z licencji.

W miniony czwartek 23 lutego inspektorzy ITD z oddziału terenowego w Lesznie prowadzili czynności na drodze ekspresowej S5. Wśród sprawdzanych pojazdów znalazł się m.in. jeżdżący dla słoweńskiego przewoźnika bus, którym wykonywano transport międzynarodowy ze Słowenii do Polski.

W trakcie weryfikacji dokumentacji kierujący Renault Master okazał wielkopolskim „Krokodylom” kserokopię wypisu z licencji, choć według przepisów prowadzący pojazd musi posiadać przy sobie oryginał takiego dokumentu.

Reklama

Kierowca eksportówki przekazał „Krokodylom” że to przewoźnik stwierdził, że kopia wypisu wystarczy, by wykonywać operacje transportowe w ruchu międzynarodowym.

Brak bowiem oryginalnego wypisu z licencji stanowi bardzo poważne naruszenie (BPN) prawa transportowego. Warto wiedzieć, że jeżeli w ciągu roku w przeliczeniu na kierowcę w firmie transportowej będą przypadać 3 BPN, skończyć się to może uruchomieniem procedury w sprawie oceny dobrej reputacji przewoźnika, a finalnie nawet cofnięciem licencji na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

Do tego inspektorzy ITD z Leszna wszczęli postępowanie administracyjne za niewyposażenie kierowcy w wypis z licencji wobec osoby zarządzającej transportem u słoweńskiego przedsiębiorcy na kwotę 500 zł.

PS: Na koniec dodam, że i laminowanie wypisów z licencji nie powinno mieć miejsca i są kraje, gdzie wiąże się to z takimi samymi sankcjami, jak nieokazanie dokumentu służbom.

Źródło zdjęć: WITD Poznań

Podziel się: