Reklama

Litewska firma przerabia Iveco Daily na hybrydy PHEV

Litewska firma przerabia Iveco Daily na hybrydy PHEV

Elinta Motors, litewska firma przerabia Iveco Daily na hybrydy PHEV. W jej ofercie są nie tylko furgony, ale też podwozia do zabudowy. Cena niewygórowana!

Litewskie przedsiębiorstwo zajmuje się e-mobilnością od 2014 roku i ma w swojej ofercie gotowe zestawy do konwersji spalinowych aut użytkowych z DMC od 3,5 do 7 ton na bazie Iveco Daily (poza furgonami także podwozia do zabudowy a nawet autobusy).

Zobacz też: Mercedes-Benz EQV w seryjnej produkcji. Do 8 miejsc i 405 km zasięgu

Reklama

Przykładowo hybrydowe Iveco Daily 35S12 po zamontowaniu rozwiązań Elinta Motors w wersji PHEV-80 V.2.0 potrafi przejechać dystans do 50 kilometrów na samej energii z umieszczonej z tyłu pod ramą baterii o pojemności 20 kWh.

Warto też dodać, że bazowy 2,3-litrowy motor Iveco – jak podkreślają eksperci z Elinta Motors – może być o 70% oszczędniejszy w zużyciu paliwa.

Litwini podają, że elektryczny zespół napędowy waży 110 kg, ale do tego trzeba dodać 195 kg ciężaru akumulatorów. I co ciekawe, po 3000 cyklach naładowań bateria powinna dalej posiadać oferować 80% swojej pojemności.

W zależności od nadwozia Iveco Daily PHEV-80 V.2.0 może mieć ładowność od 800 do nawet 1300 kg. W przypadku tej drugiej wartości Litwini podają wyliczenia samego podwozia bez zabudowy z pojedynczą kabiną i pojedynczymi kołami na tylnej osi.

Co ciekawe, dzięki lokalizatorowi GPS zelektryzowane Iveco automatycznie wykrywa tzw. zielone strefy (zakaz wjazdu pojazdów z silnikami spalinowymi) i samoistnie załącza w pełni elektryczny tryb EV (jeden z 4 trybów jazdy).

Niestety, koszt konwersji nie należy do niskich, ale jeżeli wziąć pod uwagę zdecydowanie niższe zużycie paliwa zwłaszcza w mieście (tryb EV) może to jednak być ciekawa propozycja.

Cena za takie zelektryzowane przez Litwinów Iveco Daily z 3,5-tonowym DMC zaczyna się od około 215 000 zł netto (furgon+konwersja napędu).

Zobacz też: MAN eTGE – pierwsza jazda elektrycznym furgonem z Wrześni

Warto też przypomnieć, że w czerwcu 2018 roku po prezentacji ekologicznych wersji Daily Blue Power pisałem, że furgon Daily Electric wyceniony został na 88 000 euro netto, więc taka hybryda od Litwinów to niemal jak okazja 😉

PS: Zachęcam do obejrzenia załączonego powyżej filmiku, gdzie 7-tonowe Daily na bliźniakach staje do wyścigu z w pełni elektryczną Teslą X!

Źródło zdjęć: Elinta Motors

Podziel się: