Reklama

Mandat od duńskiego Færdselsstyrelsen za źle zaparkowanego busa

Mandat od duńskiego Færdselsstyrelsen za źle zaparkowanego busa

Niemiła niespodzianka czekała za wycieraczką busa Darka, który pauzował w Danii na parkingu przy autostradzie E20 nieopodal Kolding.

Duński Urząd ds. Ruchu Drogowego (Færdselsstyrelsen) to instytucja odpowiedzialna m.in. za kontrole transportu i nadzorująca też kwestie związane z prawem jazdy.

Rzadko zdarza się, że Færdselsstyrelsen każe kierowców za niewłaściwe parkowanie, ale właśnie tak było w tym przypadku.

Reklama

Wczoraj wieczorem Darek zaparkował firmowego Opla Movano na parkingu Harte Nord przy E20, ale z racji tego, że „bo cały parking zawalony był a ciężarówki stały po długości na tych miejscach” znalazł on jednak wolną przestrzeń za jednym z zestawów.

Mandaty od duńskiego ITD za niewłaściwe zaparkowanie busa

Jeżdżący dla polskiego przewoźnika kierowca znalazł mandat za wycieraczką busa dopiero po przebudzeniu się.

Bardzo możliwe, że w międzyczasie 40-tonowy zestaw, za którym Darek stanął w nocy, odjechał niedługo potem pozostawiając wolne miejsca parkingowe a wtedy pojawili się inspektorzy z Færdselsstyrelsen, czyli odpowiednika polskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

Zobacz też: Jak prawidłowo wybrać olej silnikowy?

Może kwota mandatu za zajęcie dwóch miejsc parkingowych nie jest zbyt duża, bo po przeliczeniu daje niecałe 330 złotych, ale warto pamiętać o tym przypadku.

Z drugiej strony drogowy ruch towarowy zwiększa się z roku na rok a miejsc, gdzie kierowcy busów i ciężarówek mogli by spokojnie wypocząć bez martwienia się o to czy znajdzie się dla ich pojazdu miejsce, to coraz bardziej palący problem w większości europejskich państw.

Parkingi w Danii przy autostradach do 25 godzin

Przy okazji warto przypomnieć, że w Danii samochody mogą parkować maksymalnie przez 25 godzin na parkingach wzdłuż sieci autostrad. Jeśli otrzymasz mandat parkingową za przekroczenie dozwolonego czasu parkowania, lepiej zrób to w ciągu 24 dni.

Zobacz też: Zasady kabotażu dla busów i przewóz paczek minibusami

Jeśli kwota opłaty wynosi 2040 koron duńskich możesz uzyskać 50% zniżki, jeśli wpłacisz pieniądze w ciągu 5 dni od daty wystawienia lub 25% obniżki, jeśli zrobisz to w terminie 6-24 dni od daty wystawienia mandatu.

Źródło zdjęć: Darek

 

Podziel się: