Reklama

Nysa N522 C – fabryczna chłodnia do kupienia na olx.pl

Nysa N522 C – fabryczna chłodnia do kupienia na olx.pl

To prawdziwy biały kruk! Nysa N522 C – fabryczna chłodnia do kupienia na olx.pl wyceniona została na 5500 złotych. Auto przyjechało do Polski z… Ukrainy.

Przeglądając ostatnio ogłoszenia na olx.pl natrafiłem przypadkiem na bardzo unikatowy egzemplarz Nysy N522.

Wystawiony na sprzedaż samochód to dokładnie wersja N522 C, czyli Nysy z zabudową izotermiczną do przewozu towarów w kontrolowanej temperaturze.

Reklama

Według sprzedającego jego „522-ka” wyrodukowana została w 1971 roku (według moich informacji zmodernizowana wersja N522 była oficjalnie wytwarzana od 1972 roku, ale tu nie będę się wymądrzał).

Zobacz też: Nysa N59F – furgon do sprzedania za 125 000 złotych

W każdym razie komora chłodnicza pokryta jest tak jak w oryginale blachą aluminiową, pod którą umieszczony powinien być styropian o grubości od 60 do 110 milimetrów.

Do tego dostęp do ładowni odbywa się poprzez jednoskrzydłowe boczne drzwi lub jednoczęściowe tylne.

Oczywiście Nysa N522 C pod maską ma silnik benzynowy S21, ale już tylny most pochodzi z UAZ-a.

Dlaczego akurat UAZ-a? Bo samochód sprowadzony został do Polski z Ukrainy! Nie dzwoniłem do sprzedającego, ale prawdą jest, że spora część mikrobusów i towosów z Fabryki Samochodów Dostawczych „Polmo” w Nysie trafiało nie tylko na krajowy rynek.

Zobacz też: VW Transporter ma 70 lat – pierwsze T1 napędzał boxer o mocy 25 KM

Warto też wiedzieć, że bywały lata, kiedy eksport pojazdów z Nysy przekraczał 70% produkcji. Sporo z nich, właśnie w wersji izotermicznej, wyeksportowano do krajów byłego ZSRR, w tym na tereny dzisiejszej Ukrainy.

W każdym razie cena 5500 złotych to okazja w tym momencie już za zwykła „522-kę” w niezłym stanie. W przypadku 522 C można mówić o okazji, chociaż przedający ostrzega, że to baza do renowacji.

Jeżeli jednak ktoś z sznownych Czytelników byłby zainteresowanym takim unikalnym egzemplarzem (może jakaś firma zabudowująca specjalizująca się w chłodniach?), to bezpośredni link do ogłoszenia znajduje się TUTAJ.

Źródło zdjęć: olx.pl

Podziel się: