Odcinkowy pomiar prędkości na budowanych odcinkach autostrady A1

Odcinkowy pomiar prędkości na budowanych odcinkach autostrady A1

Od 20 i 22 stycznia 2021 roku rozpocznie działanie odcinkowy pomiar prędkości na budowanych odcinkach autostrady A1. Chodzi o 57 kilometrów!

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, urządzenia pomiarowe będą pracowały na wszystkich odcinkach budowanej autostrady A1.

Ruch po nowej betonowej jezdni odbywa się na dwóch pasach w obu kierunkach. Na obu odcinkach będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 70 km/h.

Reklama

Zobacz też: Rampy do odśnieżania busów i ciężarówek – pierwsze na A1 i S3

Systemem pomiaru średniej prędkości na budowanej „A1-ce”zajmie się CANARD podlegający bezpośrednio GITD.

Najpierw w środę 20 stycznia uruchomiony zostanie pomiar sredniej prędkości na odcinku od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego o długości 16 kilometrów.

Dwa dni później, w piątek 22 stycznia podpięty do systemu CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym) zostanie blisko 41-kilometrowy odcinek od Kamieńska aż do początku obwodnicy Częstochowy.

Co warte odnotowania, takie rozwiązanie jeszcze nigdy nie było stosowane na budowie drogi.

Powodem takiej decyzji były nagminne i bardzo znaczące przekroczenia przez kierowców obowiązującej prędkości jazdy. W niektórych przypadkach przekraczano ją nawet… trzykrotnie.

Wielu kierowców jadących „A1-ką”zapomina, że porusza się tak naprawdę po placu budowy, na którym warunkowo dopuszczony jest ruch samochodów z ograniczeniem prędkości do 70 km/h.

Jeszcze w tym roku gotowe będą trzy z pięciu budowanych odcinków autostrady A1: Tuszyn – Piotrków Trybunalski, Kamieńsk – Radomsko i Radomsko – granica woj. łódzkiego i śląskiego o łącznej długości blisko 40 kilometrów.

Cały realizowany fragment autostrady A1 od Tuszyna w woj. łódzkim do Częstochowy w woj. śląskim o długości niemal 81 kilometrów ma być gotowy w 2022 roku – po dwa trzy pasy w obu kierunkach.

Źródło zdjęć: GDKKiA

Podziel się: