Pijany w sztok kierowca busa zatrzymany na S8 pod Pabianicami

Pijany w sztok kierowca busa zatrzymany na S8 pod Pabianicami

Żołnierze z Oleśnicy zatrzymali pijanego w sztok kierowcę busa jadącego po S8. Do zatrzymania doszło wczoraj pod Pabianicami.

W niedzielę 16 października żołnierze 2. Oleśnickiej Kompanii Regulacji Ruchu oraz 82. Oleśnickiego Batalionu Ewakuacji Sprzętu podjęli się ujęcia obywatelskiego kierowcy Fiata Ducato jadącego po drodze ekspresowej S8 pod Pabianicami (woj. łódzkie).

Prowadzący międzynarodówkę jechał całą szerokością drogi stwarzając bezpośrednie zagrożenie dla innych użytkowników drogi.

Reklama

Po wyciagnięciu mężczyzny z kabiny busa na miejscu pojawiła się policja – badanie przeprowadzone przez funkcjonariuszy potwierdziło, że kierowca Ducato jest kompletnie pijany mając 2,5% alkoholu.

Konsekwencje jazdy w stanie nietrzeźwym

Policjanci zatrzymali pijanemu kierowcy prawo jazdy a teraz niebawem będzie on odpowiadał przed sądem za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5) za co grozi m.in. kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Do tego sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych określonego rodzaju na okres od 1 roku do nawet lat 10. Ale uwaga: jeśli w stanie nietrzeźwości doszło do wypadku, w którym są zabici lub ranni, sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Dodatkowo sąd orzeka też świadczenie pieniężne na rzecz instytucji lub organizacji społecznej zajmujących się pomocą ofiarom wypadków drogowych w wysokości od 5000 zł w górę.

Co to jest ujęcie obywatelskie?

Przy okazji warto wspomnieć, co to jest ujęcie obywatelskie zwykle określane kolokwialnie jako zatrzymanie obywatelskie.

Zatem każdy ma prawo skorzystać z art. 243 Kodeksu postępowania karnego, który wyjaśnia jak powinno wyglądać takie ujęcie obywatelskie:

Art.  243.  [Ujęcie obywatelskie]

§  1. 

Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości.

§  2. 

Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.

Kodeks postępowania karnego

Źródło zdjęcia: Oleśnicka Kompania Regulacji Ruchu

Podziel się: