Reklama

Transport międzynarodowy busem bez licencji – 12 000 zł kary

Transport międzynarodowy busem bez licencji – 12 000 zł kary

Podlascy inspektorzy ITD wstrzymali transport międzynarodowy wykonywany busem bez wymaganej licencji. Przewoźnikowi grozi 12 000 zł kary.

W miniony piątek 2 czerwca inspektorzy ITD z oddziału terenowego w Łomży prowadzili działania przy drodze ekspresowej S61.

Wśród wytypowanych pojazdów znalazł się 3,5-tonowy bus, którym wykonywany był międzynarodowy transport drogowy przesyłek kurierskich z Polski na Litwę.

Reklama

W trakcie ważenia Iveco Daily okazało się, że jest ono sporo przeciążone – badanie realnej masy wykazało 7,5 tony, czyli więcej o 4 tony niż pozwalał na to wpis w dowodzie rejestracyjnym.

W trakcie sprawdzania dokumentacji okazało się, że busem wykonywany był zarobkowy transport międzynarodowy rzeczy bez wymaganej prawem licencji wspólnotowej.

Ponadto wyszło na jaw, że przewoźnik nie posiadał wymaganej licencji uprawniającej do wykonywania międzynarodowego transportu drogowego rzeczy pojazdem o DMC od 2,5 do 3,5 tony. Podlascy „Krokodyle” zwrócili też uwagę na fakt, iż dane odnośnie masy ładunku w dokumentach przewozowych CMR zostały celowo zaniżone i nie zgadzały się ze stanem faktycznym.

Ostatecznie wobec przewoźnika wszczęte zostało postępowanie administracyjne zagrożone maksymalną karą określoną w Ustawie o transporcie drogowym, czyli chodzi o kwotę 12 000 złotych. Do tego przeładowana „międzynarodówka” została usunięta na parking strzeżony wyznaczony przez starostę na koszt przewoźnika.

Źródło zdjęć: WITD Białystok

Podziel się: