Reklama

Ukradli 12 busów – rozbito zorganizowaną grupę przestępczą

Ukradli 12 busów – rozbito zorganizowaną grupę przestępczą

Łącznie ukradli 12 busów o wartości 2 milionów złotych – rozbito działającą w Polsce zorganizowaną grupę przestępczą.

Wszystko zaczęło się w środę 24 lutego 2020 roku. Wtedy to w Pile doszło do kradzieży dostawczego Opla. Sprawą zajęli się kryminalni do zwalczania przestępczości samochodowej, którzy ustalili, że w podobny sposób skradziono na przełomie 2019 i 2020 roku 12 lekkich użytkowych pojazdów.

Niemal za każdym razem przestępcy pojawiali się tym samym VW Touranem, któremu zawsze podmieniano numery rejestracyjne.

Reklama

Zobacz też: Specjalizowali się Renault Master – ukradli kilkanaście busów na części

Ostatecznie funkcjonariusze ustalili personalia 41-latka z okolic Międzyrzecza (woj. lubuskie), który był już wcześniej karany za przestępstwa przeciwko mieniu a do tego był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania przez Austrię za kradzieże pojazdów.

W trakcie działań operacyjnych ustalono dwóch współpracowników 41-latka.

W trakcie zatrzymań na terenie województwa lubuskiego funkcjonariusze zabezpieczyli wiele części pochodzących ze skradzionych wcześniej dostawczaków w tym gotówkę w kwocie około 100 000 złotych oraz specjalistyczne narzędzia służące do popełnienia przestępstwa, środki odurzające oraz komplety dokumentów takich jak prawo jazdy, dowód osobisty oraz paszport zawierające nieprawdziwe dane osobowe.

Zobacz też: Test: Mercedes eVito – do miejskiej logistyki (wideo, zdjęcia)

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Pile we współpracy z miejscową Prokuraturą Rejonową ustalili, że wspomniana grupa dokonała łącznie 12 kradzieży pojazdów dostawczych o wartości ponad 2 milionów złotych.

Mężczyznom udowodniono popełnienie łącznie 30 przestępstw a 41-latek odpowiadać będzie na 24 zarzuty związane z kierowaniem zorganizowaną grupą przestępczą, posiadaniem narkotyków, posługiwaniem się innymi danymi osobowymi, poświadczeniem nieprawdy, podrabianiem dokumentów oraz za kradzież z włamaniem do kilkunastu pojazdów marki Fiat, Renault oraz Opel.

Jego kompani w wieku 30 i 38 lat usłyszeli łącznie 10 zarzutów związanych z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej z kradzieżą pojazdów oraz odpowiadać będą za paserstwo.

Zatrzymani mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani. Za popełnione przestępstwa grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło zdjęć: Policja

Podziel się: