Reklama

VW LT35 z Audi A4 na skrzyni – zabezpieczeniem była burta

VW LT35 z Audi A4 na skrzyni – zabezpieczeniem była burta

Piotr udostępnił zdjęcia VW LT35 z Audi A4 na skrzyni – zabezpieczeniem była burta związana pasami. Ale czy skrzynią w ogóle można wozić samochody?

Piotr udostępnił zdjęcia, które wykonał we wtorek 14 stycznia na Alei Szajnowicza-Iwanowa w Kielcach.

Widać na nim Volkswagena LT35, który przewoził na skrzyni ładunkowej Audi A4. Według Piotra, co też widać na zdjęciach, jedynym zabezpieczeniem osobówki była tylna burta skrzyni, którą związano pasami.

Zobacz też: Na DK 16 skrzyniowe Sprintery robiły za autolawety. Zdjęcia od Krzyśka

Kiedyś napisałem o podobnym przypadku przewożenia osobówek skrzyniowymi Sprinterami (link powyżej).

W komentarzach na facebooku pod postem o tych Sprinterkach wywiązała się dyskusja na temat tego, czy dostawczym samochodem z zabudową skrzyniową można w ogóle przewozić samochody.

Napisałem wtedy do GITD z bardzo konkretnymi pytaniami, ale dostałem taką oto odpowiedź:

Szanowny Panie Redaktorze,

przewóz ładunków został ujęty w przepisach art. 61 ustawy prawo o ruchu drogowym (tj. Dz.U. z 2018 r. poz. 1990 ze zm.) oraz w rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie sposobu przewozu ładunku (Dz.U. z 2018 r. poz. 361).

Z poważaniem,
Biuro Informacji i Promocji | Wydział Komunikacji

Nie po raz pierwszy pracownicy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego udzielają bardzo ogólnikowej odpowiedzi dając tym samym pole do nadinterpretacji obowiązujących przepisów.

Ale powracając do pomarańczowego “LT-ka”. Przywołane w odpowiedzi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 stycznia 2018 roku w sprawie sposobu przewozu ładunku wspomina w paragrafie § 6. 1. o tym, że ładunek mocuje się z zastosowaniem co najmniej jednej z następujących metod: ryglowania, blokowania, w tym blokowania miejscowego lub całościowego, mocowania za pomocą odciągów prostych oraz mocowania odciągiem przepasującym od góry.

Zobacz też: Zabudowy osobowe z poświadczeniem od 15 stycznia 2020

W przypadku pomarańczowego Volkswagena nie możemy mówić o żadnej metodzie mocowania przewożonego ładunku. Jednak w żadnym z przytoczonych przez GITD przepisów nie zabrania się przewożenia np. skrzyniowym pojazdem innym pojazdów.

Oczywiście przepisy wymienionego wyżej rozporządzenia mówią o tym, że ładunek powinien być umieszczony na podłodze przestrzeni ładunkowej pojazdu w sposób zapewniający jego stabilność, ale nie mówią o tym, że np. chłodnią nie należy przewozić samochodów, a autolawetą big baga z piaskiem czy palety cegieł.

Źródło zdjęć: Piotr

Komentarze