Reklama

Zakład Sevel wyprodukował 7 milionów dostawczaków

Zakład Sevel wyprodukował 7 milionów dostawczaków

Stellantis chwali się, że fabrykę Sevel produkującą m.in. Fiaty Ducato, Citroeny Jumpery i Peugeoty Boxery opuściło dzisiaj 7-milionowe auto.

Historia zakładów położonych w pobliżu miejscowości Atessa we Włoszech sięga 1978 roku. Wtedy to utworzono spółkę joint venture pomiędzy FCA i PSA-Peugeot Citroën.

Fabryka Sevel (akronim z włoskiego Società Europea Veicoli Leggeri Sevel) rozpoczęła pracę w 1981 roku i nieprzerwanie od 41 lat z linii montażowych wyjeżdżają tam furgony, podwozia pod zabudowę, minibusy czy platformy pod kampery.

Reklama

Największa w Europie fabryce lekkich samochodów użytkowych a powierzchnię ponad 1,2 miliona metrów kwadratowych i może wyprodukować do 1200 pojazdów na dzień.

Aktualnie w Sevel wytwarzane są Fiaty Ducato, Citroeny Jumpery, Peugeoty Boxery oraz Ople Movano (na rynek brytyjski Vauxhall Movano).

Przy okazji tego małej ceremonii i pamiątkowego zdjęcia Stellantis przypomniał, iż na europejskich rynkach (z wyłączeniem Malty, Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Wielka Brytania, jego udział w segmencie LCV wynosi 33,2% a w rankingu sprzedaży elektrycznych pojazdów użytkowych ma mieć niemal 50% udziału (dane z I połowę 2022 roku).

Na koniec warto przypomnieć, iż koncern Stellantis będzie produkować dla Toyota Motor Europe klona typoszeregu X250 na rynki Starego Kontynentu.

Już wiadomo, że poza spalinowymi dostawczakami będącymi konstrukcyjnymi bliźniakami Jumpy czy Boxera, lekkie użytkowe Toyoty wytwarzane także w wersjach elektrycznych.

Montaż planowany jest nie tylko we Włoszech, ale też w Gliwicach, gdzie od tego roku Stellantis rozpoczął produkcję typoszeregu X250.

Źródło zdjęcia: Stellantis

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

trzy + 4 =