Reklama

7550 kg ważyło przeładowane Iveco Daily – 700 zł mandatu

7550 kg ważyło przeładowane Iveco Daily – 700 zł mandatu

7550 kg ważyło przeładowane Iveco Daily – 700 zł mandatu dla kierowcy

W środę 5 grudnia inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Radomiu Oddział w Siedlcach zatrzymali na drodze krajowej nr 2 w miejscowości Augustówka sporej wielkości Iveco Daily.

Zobacz też: Rejestracje nowych pojazdów dostawczych – listopad 2018

Reklama

Należący do polskiego przewoźnika samochód zarejestrowany był na 3,5 tony DMC, chociaż – sądząc po samej zabudowie i bliźniaczych kołach na tylnej osi – powinien raczej mieć wpisaną w dowód homologację N2.

W rzeczywistości także „Krokodylom” wychodziło, że temu Iveco bliżej do „solówki” niż dostawczaka – na wagach ITD łączna suma obciążeń osi wyniosła 7850 kg.

Dopiero po odjęciu 2-procentowej tolerancji (zaokrąglonych do 0,1 tony w górę) ustalono wagę zatrzymanego busa na 7550 kg.

Ostatecznie kontrola zakończyła się 500-złotowym mandatem karnym za przeciążenie pojazdu oraz kolejną 200 złotową karą za niezabezpieczenie przewożonego ładunku przed zmianą położenia.

Zobacz też: Kabotaż objęty delegowaniem i co 5 dni – nowe unijne pomysły

Do tego „Krokodyle” zakazali dalszej jazdy do czasu usunięcia nadmiaru ładunku oraz do jego prawidłowego jego zabezpieczenia.

I teraz kilka zdań ode mnie: widoczne na zdjęciu Iveco Daily to na pewno nie 7-tonowa wersja (m.in. inne piasty i przednie felgi).

Oznacza to, według mojego skromnego zdania, że jakiś przewoźnik zarejestrował 5-tonowego Ivana w tzw. 3,5-tonowym wariancie (to legalne).

Zobacz też: Ciężarówka na kategorię B – realną masę auta sprawdzi diagnosta

Jednak, jak widać w tym przypadku, samochód z 15-paletową zabudową (tak wygląda), bliźniakami i kurnikiem na dachu, nie służy do przewozu wielkogabarytowych, ale lekkich ładunków, a został skompletowany jako „solówka” zarejestrowana na kategorię prawa jazdy B.

Dzięki temu przewoźnik nie potrzebuje m.in. kierowcy z kategorią C, nie musi płacić za viaToll, czy posiadać licencji na drogowy transport rzeczy…

Źródło zdjęć: WITD Radom

Podziel się: