Reklama

Fiat Ducato z fabryki w Gliwicach – produkcja od 2022 roku

Fiat Ducato z fabryki w Gliwicach – produkcja od 2022 roku

To już oficjalnie potwierdzone! Najnowsze wcielenie Fiata Ducato wyjedzie także z fabryki w Gliwicach. Produkcja na Śląsku ruszy od 2022 roku.

W wywiadzie opublikowanym przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, Andrzej Korpak, dyrektor generalny Opel Manufacturing Poland i PSA Manufacturing Poland potwierdził, że przebudowany na potrzeby produkcji dużych samochodów dostawczych zakład w Gliwicach będzie wytwarzał łącznie cztery modele dla marek wchodzących w skład koncernu Stellantis.

Poza Citroenem Jumperem, Peugeotem Boxerem i Oplem Movano, na Śląsku będzie produkowany także Fiat Ducato, który ostatnio przeszedł facelifting połączony z całkowitą zmianą gamy jednostek napędowych.

Reklama

Zobacz też: Fiat Ducato 2021 z nowymi silnikami Multijet3 2184 ccm

Od 1981 roku Fiaty Ducato produkowane są przez zakład Sevel Sud w Val di Sangro w środkowych Włoszech.

Andrzej Korpak w rozmowie z Pawłem Janasem z IBRM Samar potwierdził, że seryjna produkcja dostawczaków w Gliwicach ruszy z początkiem 2022 roku – cały wywiad można przeczytać TUTAJ.

Dotychczas Fiaty Ducato oraz bliźniacze konstrukcyjnie Citroeny Jumpery i Peugeoty Boxery wytwarzane były wyłącznie we włoskich zakładach w Val di Sangro – historia seryjnej produkcji lekkich pojazdów użytkowych sięga tam 1981 roku.

Jedną z większych zmian różniących Ducato od klonów Jumper/Boxer są jednostki napędowe – Fiat montował do niedawna silniki 2.3 z Iveco a po ostatnim faceliftingu zastąpione mają być jednostkami 2.2 MultiJet3 wywodzącymi się z Jeepa Cherokee. W przypadku Jumpera i Boxera stosowane są obecnie konstrukcje stworzone przez PSA, także o pojemności 2.2-litra.

Wszystko zatem wskazuje na to, że podobny scenariusz z tą samą konstrukcją, ale różnymi silnikami oraz skrzyniami biegów, będzie powielony w Gliwicach. Oznacza to także, że przebudowana śląska fabryka, będzie wytwarzać model, który pojawił się na rynku w 2006 roku.

Zobacz też: Ford Transit Connect będzie produkowany w zakładach VW Poznań

Uruchomiony na Śląsku zakład dołączy do fabryki we Wrześni, gdzie powstają użytkowe Volkswageny Craftery i bliźniacze MAN-y TGE i zakładów w Poznaniu wytwarzających T6.1 oraz nowego Caddy V a niebawem także Forda Transita Connect.

Źródło zdjęć: Fiat

Podziel się: