Reklama

Iveco Daily z ładownością 365 kg – na przedniej osi było 5 ton

Iveco Daily z ładownością 365 kg – na przedniej osi było 5 ton

Zatrzymane Iveco Daily z ładownością 365 kg przewoziło węgiel – na przedniej osi było 5 ton a na tylnej kolejne 2,2 tony.

We wtorek 16 marca na drodze wojewódzkiej nr 158 w Ludzisławicach pod Gorzowem Wielkopolskim inspektorzy ITD zatrzymali do kontroli białe Iveco Daily.

Przewożący węgiel pojazd miał – jak twierdzą “Krokodyle” – problem, aby zatrzymać się we wskazanym przez nich miejscu.

Reklama

Z analizy dokumentów wynikało, że kierowca przewozi 4 tony towaru, natomiast z dowodu rejestracyjnego wynikało, że Iveco zarejestrowane jest na 3,5 tony a do tego ma… 365 kg ładowności.

Zobacz też: Opony dostawcze – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Po zważeniu okazało się, że tylko na przedniej osi spoczywało 5 ton, a kolejne 2,2 tony na tylnej osi z bliźniakami.

Ostatecznie inspektorzy WITD Gorzów Wielkopolski ukarali kierowcę 500-złotowym mandatem. Do tego nakazano przeładunek nadmiaru towaru.

PS: Na filmie wykonanym przez samych inspektorów widać, jak rozładunek odbywał się na przy użyciu ciągnika rolniczego z ładowarką częściowo po publicznej drodze wojewódzkiej.

Dosyć ciekawa to praktyka, zwłaszcza, że np. w Gdańsku ITD ściąga takie przeładowane pojazdy na parking na koszt właściciela tłumacząc to właśnie kwestiami bezpieczeństwa podczas takiego rozładunku.

Bywa też tak, że za mniejsze przekroczenie DMC inspektorzy ITD potrafią zabrać dowód rejestracyjny pojazdu. A przecież w powyższym przypadku, gdzie nacisk na przednią oś wynosić miał 5 ton, mogło dojść do uszkodzenia konstrukcji nośnej dostawczaka.

PS: Ważenie busa było dwukrotnie przeprowadzone, za drugim razem Iveco cofało, dlatego tylna oś została zczytana jako pierwsza 😃

Źródło zdjęć i filmu: WITD Gorzów Wielkopolski

Podziel się: