Reklama
stats

Ładowność przekroczona o 1000 procent – przeładowany bus pod Chełmnem

Ładowność przekroczona o 1000 procent – przeładowany bus pod Chełmnem

Kujawsko-pomorscy inspektorzy wyliczyli, że ładowność zatrzymanego pod Chełmnem busa przekroczona została o blisko 1000 procent…

Unijni komisarze rozmyślają nad zwiększeniem na terenie całej Wspólnoty uprawnień na kategorię prawa jazdy B, aby elektryczne czy wodorowe vany mogły mieć 4250 kg. O spalinowych odpowiednikach cisza, ale u nas i tak nikt się jakimś DMC nie przejmuje.

Za przykład niech posłuży sytuacja z dzisiaj, czyli 1 marca 2023 roku. Przed godziną 8:00 rano inspektorzy z grudziądzkiego oddziału ITD prowadzili czynności w okolicach pobliskiego Chełmna.

Reklama

Wśród 3 zatrzymanych 3,5-tonowych pojazdów każdy miał przekroczone DMC. Najcięższy z nich tylko na tylnej osi miał nacisk 5,5 tony.

Jednym z trzech zatrzymanych do ważenia dostawczaków było Iveco Daily. Zarejestrowana na 3,5-tony lekka ciężarówka ważyła 8 ton a „Krokodyle” wyliczyli, że ładowność podana w dowodzie rejestracyjnym została przekroczona o niemal 1000%.

Ile dokładnie oficjalnej ładowności miał ten 3,5-tonowy Ivan, skoro ważąc 8 ton miał przekroczoną 10-krotnie? Ja obstawiam okolice 400-500 kg 😉

Dodam tylko, że widoczny na zdjęciach pojazd to na pewno nie 7-tonowy wariant Daily – maksymalnie mogła to być 5-tonówka. A przy okazji warto też wspomnieć, że tylko na tylnej osi z bliźniaczymi kołami spoczywała masa 5,5 tony…

Co prawda w oficjalnym komunikacie nie wspomniano, czy kierujący otrzymał maksymalny mandat w wysokości 3000 złotych, ale na pewno inspektorzy z Grudziądza zakazali prowadzącemu przeciążonego busa dalszej jazdy do czasu rozładunku nadmiaru towaru.

Źródło zdjęć: WITD Bydgoszcz

Podziel się: