Reklama
stats

Sypnęło śniegiem i mandatami – 5 z 5 busów przeciążonych

Sypnęło śniegiem i mandatami – 5 z 5 busów przeciążonych

W Zachodniopomorskiem sypnęło i śniegiem, i mandatami. W trakcie kilkugodzinnej akcji na 5 zatrzymanych busów 5 było przeciążonych.

W poniedziałek 27 listopada w okolicach miejscowości Mostowo inspektorzy ITD z oddziału Koszalin prowadzili kilkugodzinne kontrole ukierunkowane na lekkie pojazdy użytkowe z dopuszczalną masą całkowitą do 3,5 tony.

Poza sprawdzeniem DMC oraz poprawności zabezpieczenia ładunku zachodniopomorscy „Krokodyle” weryfikowali też stan techniczny wytypowanych do kontroli busów.

Reklama

W ramach przedpołudniowych działań każdy z 5 dostawczaków przekraczał dopuszczalne parametry wagowe. Oczywiście inspektorzy z oddziału terenowego w Koszalinie ukarali kierowców przeładowanych pojazdów mandatami karnymi.

Przypomnieć zatem wypada, że za przekroczenie DMC 3,5-tonowego busa inspektorzy dają mandaty karne, które według art. 97 Kodeksu wykroczeń kształtują się na poziomie od 20 do 3000 złotych.

Dodatkowo, jeżeli bus jeździ na tzw. licencji wspólnotowej w ramach międzynarodowego zarobkowego transportu, to i przewoźnik może otrzymać karę do 2000 złotych (są oficjalne widełki, powyżej 20% przekroczenia DMC grozi właśnie 2000 zł).

Jak widać bez względu na porę roku busy jeżdżą przeładowane, chociaż kierowca najcięższego z zatrzymanych tego dnia przez inspektorów z koszalińskiego oddziału terenowego ITD wziął na swojego busa „tylko” jakieś 2,5-3,5 tony ładunku.

Ostatecznie prowadzący poza grzywnami otrzymali zakazany dalszej jazdy do czasu przeładowania nadmiaru ładunku.

A na koniec można wspomnieć, że podczas poniedziałkowej akcji niechlubnym „rekordzistą” był kierowca, którego bus ważył 6 ton przy DMC na poziomie 3,5 tony.

Źródło zdjęć: WITD Szczecin

Podziel się: