Ursus będzie produkował elektryczne auto dostawcze?

Ursus będzie produkował elektryczne auto dostawcze?

Znana z produkcji traktorów polska marka Ursus chce produkować małe elektryczne auta dostawcze. Gotowy prototyp ma być zaprezentowany już 16 września.

Karol Zarajczyk, prezes zarządu firmy Ursus S.A., zapowiedział na odbywającym się w dniach 6-8 września XXVI Forum Ekonomicznym w Krynicy, że nowy pojazd będzie mieć jak najbardziej uniwersalny charakter, dzięki czemu będzie mógł pełnić funkcję pojazdu komunalnego, w tym np. śmieciarki, która świetnie sprawdzi się na wąskich i krętych drogach.

Do tego w planach jest też wywrotka, ale i typowy pojazd dostawczy zaopatrujący sklepy i restauracje w centrach miast, gdzie nie można poruszać się pojazdami z klasycznymi silnikami benzynowymi lub wysokoprężnymi.

Reklama

Zobacz też: Nissan e-NV200 z ogniwami paliwowymi o zasięgu 600 kilometrów

Prezes Zarajczyk w wywiadzie dla portalu money.pl stwierdził również, iż nowe elektryczne pojazd będzie mieć ładowność około 1 000 kilogramów, a jednym z głównych atutów pojazdu ma być niska cena zakupu. I to nawet w porównaniu do dostawczaków z klasycznym napędem spalinowym.

Karol Zarajczyk zapowiedział jednak, że premierowy pokaz prototypowej wersji elektrycznego dostawczaka Ursusa zaplanowano na 16 września w Lublinie.

Tak śmiałe plany prezesa Ursusa to nie przypadek, lecz  wynik ogłoszenia na krynickim forum programu INNOMOTO. – Prototypy samochodów bez kierowcy, ultralekkie pojazdy czy układy napędowe do e-busów – to przykłady innowacyjnych projektów, które będą mogły otrzymać dofinansowanie w ramach INNOMOTO – nowego programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – oświadczył wicepremier Jarosław Gowin. – Na nowatorskie rozwiązania w branży motoryzacyjnej przeznaczymy 250 mln zł – dodał minister.

Źródło grafiki: dostawczakiem.pl

Podziel się: