Zezwolenia i licencje wspólnotowe dla busów. GITD podaje terminy

Zezwolenia i licencje wspólnotowe dla busów. GITD podaje terminy

Ile trzeba czekać na zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego i licencje wspólnotowe dla busów? GITD podaje aktualne terminy.

Od 5 lutego wszyscy przewoźnicy zainteresowani kontynuowaniem działalności transportowej na terenie UE po 20 maja 2022 roku mogli składać wnioski dotyczące zezwoleń na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego oraz licencji wspólnotowych pojazdami z DMC od 2,5 do 3,5 tony (oraz zespołami pojazdów z DMCZ od 2,5 do 3,5 tony).

Zobacz też: Licencja na busy dla przewoźników – ile wydano zezwoleń i wypisów?

Reklama

Spora część przedsiębiorców na niemal ostatnią chwilę złożyła wnioski, co spowodowało wydłużenie procesu procedowania dokumentów przez urzędników Biura do Spraw Transportu Międzynarodowego GITD.

Dzisiaj GITD poinformowało, że wnioski rozpatrywane są według kolejności ich wpływu i aktualny termin rozpatrywania sprawy wynosi miesiąc.

Jednak urzędnicy dodają, że załatwienie sprawy wymagające dodatkowego postępowania wyjaśniającego powinno trwać nie dłużej niż miesiąc, natomiast sprawy szczególnie skomplikowane powinny zakończyć się nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.

Do tego dochodzi postępowanie odwoławcze – wtedy termin liczy się jako miesiąc od dnia otrzymania odwołania.

Urzędnicy informują jednocześnie, że w przypadkach stwierdzenia braków formalnych albo merytorycznych wniosków złożonych przez przewoźników pracownicy, Biura do Spraw Transportu Międzynarodowego będą kontaktować się z wnioskodawcą telefonicznie lub mailowo.

Zobacz też: Większe uprawnienia dla kategorii B? UE czeka na opinie do 20 maja

Tyle teorii i oficjalnych informacji. Bo część przewoźników pomimo złożenia kompletu dokumentów jeszcze na początku marca nie otrzymała informacji co z ich sprawą a dodzwonić się do GITD – jak informują także Czytelnicy dostawczakiem.pl – graniczy z cudem.

Jeżeli więc przewoźnik nie otrzyma przed 21 maja licencji transportowej oraz wypisów na każdego busa, to nie może on formalnie wykonywać zadań transportowych na trasach międzynarodowych. W Polsce kara za brak tego typu dokumentów zezwalających na międzynarodowy transport rzeczy wynosi 12 000 złotych.

Źródło zdjęcia: dostawczakiem.pl

Podziel się: